Gala premiilor municipiului Bistriţa 2023, aflată la cea de-a 24-a ediţie, a avut loc joi seara, la Palatul Culturii din Bistrița. Evenimentul a adus în prim plan personalităţi ale vieţii publice locale, care au performat în profesiile pe care şi le-au ales și sunt considerate modele pentru comunitatea acestui oraş.

Conform organizatorilor, au fost premiația „cei mai valoroşi bistriţeni, începând cu elevii care au obţinut rezultate remarcabile la învăţătură, sportivii, oamenii de cultură sau cei care excelează în domenii economice sau ştiinţifice“.

EDUCAȚIE

Fătu Mihai Ovidiu  de la Şcoala Gimnazială „Avram Iancu”
Mureşan Sara Alessia, de la Colegiul Naţional „Liviu Rebreanu” BistriţaParauan Dora Cristiana absolventă a Colegiului Naţional „Andrei Mureşanu”.

Anul 2023 a fost cel de-al 15 – lea an în care Primăria municipiului Bistriţa a acordat „Bursa de merit NOSA” unor studenţi cu rezultate deosebite la olimpiadele şcolare pe discipline, recompensând, în felul acesta, performanţa şcolară. Pentru anul 2023, în urma sesiunii de selecţie, Bursele de merit Nosa au fost obţinute de 2 elevi bistriţeni. Este vorba despre Mogovan Jonathan absolvent al Colegiului Naţional „Liviu Rebreanu”, profil Matematică – Informatică intesiv informatică, student la Universitatea „Babeş-Bolyai” Cluj-Napoca, Facultatea de Matematică şi Informatică, specializarea Informatică în limba engleză – a obţinut Bursa de Merit „Nosa”  cu un total de 471 puncte. Totodată, acesta a obţinut şi Premiul II  –  Olimpiada  Naţională de Religie penticostală

– Premiul III – Olimpiada Naţională de Religie adventistă

– Menţiune – Olimpiada Naţională de Limba franceză

Moca Andrei Cătălin, absolvent al Colegiul Naţional „Liviu Rebreanu”, specializarea Matematică – Informatică intesiv informatică, student la Universitatea „Babeş-Bolyai” Cluj-Napoca, Facultatea de Matematică şi Informatică, specializarea Informatică în limba engleză, care a obţinut Bursa de Merit „Nosa” cu 296 puncte. De asemenea, a obţinut Menţiune– Olimpiada Naţională de Informatică.

Oniga Elisa – Maria, elevă la Liceul de Arte „Corneliu Baba care a obţinut Premiul II – Olimpiada  Naţională de Limbi Romanice, limba italiană.

Flore Naomi Maria, a care a obţinut  Premiul III la Olimpiada  Naţională  de Limba germană modernă – proiect.

Moldovan Mihai de la Colegiul Naţional „Liviu Rebreanu,  Menţiune la  Olimpiada  Naţională de Limba germană modernă – proiect

Roth Gross Mathias Ştefan de la Şcoala Gimnazială „Avram Iancu”,  menţiune la Olimpiada naţională de Limba Franceză.

Csillag Dora de la Colegiul naţional „Andrei Mureşanu”,

Menţiune – Olimpiada Naţională de Limba şi literatura maghiară „Mikes Kelemen”

– Menţiune – Olimpiada Națională de limba și Literatura Română pentru școli/ secții cu predare în limbile minorităților și pentru românii din Diaspora (cls. V- X)- secțiunea A (pentru școlile și secțiile cu predare în limba maghiară)

 

Falticska Rianna Izabell – Colegiul Naţional „Liviu Rebreanu”

-Menţiune – Olimpiada Națională de limba și Literatura Română pentru școli / secții cu predare în limbile minorităților și pentru românii din Diaspora (cls. V- X) –secțiunea B(pentru școlile și secțiile cu predare în limbile altor minorități și pentru românii din diaspora)

Pop Alexandra Maria – Menţiune la Olimpiada naţională de limba şi literatura română pentru clasele IX – XII

Crişan Luca Alexandru – Menţiune la Olimpiada naţională de limbi clasice –  Limba latină

Hangan Jessica Roberta – Menţiune la olimpiada Naţională de Limbi Romanice, Limba franceză;

Sfintean Mara Ioana vine de la Colegiul Naţional „Liviu Rebreanu” şi a obţinut menţiune la Olimpiada „Lectura ca abilitate de viaţă” – clasele V-VIII.

Timiş Varga Daria Maria – Şcoala Gimnazială „Avram Iancu”, Menţiune – Olimpiada Naţională Interdisciplinară „Cultură şi spiritualitate românească” (gimnaziu) – eleva nu este în sală. În acest moment participă la Faza naţională a Olimpiadei de română

Niţ – Cioată Andrei şi Man Lucian, ambii elevi în clasa aVII-a la Şcoala Gimnazială „Ştefan cel Mare” care au obţinut un binemeritat premiu II.

Floare Doru – Colegiul Naţional „Liviu Rebreanu” – Menţiune – Olimpiada Naţională de Informatică

Scurtu Nelu de la Colegiul Tehnic InfoEl, care a obţinut menţiune la Olimpiada Naţională – aria curriculară tehnologii în domeniul electric, electrotehnic şi electromecanic;

Mureşan Iulia Maria, Premiul II – Olimpiada Națională de Socio-Umane – psihologie

-Menţiune –  Olimpiada Naţională de Pedagogie  – Psihologie (licee pedagogice) –psihologia educației – (eleva nu este în sală. Premiul va fi ridicat de către colega ei Kerekes.)

Cozma Laura Patricia- Alexandra, Premiul II – Olimpiada Naţională de Pedagogie  – Psihologie (licee pedagogice) -didactici inovative în viziune transdisciplinară

Aluaş Nicoleta-Letiţia, Menţiune – Olimpiada Naţională de Pedagogie  – Psihologie (licee pedagogice)

Kerekeş Vanesa Maria, Olimpiada Naţională de pedagogie-psihologie (licee pedagogice)

Pop Mihaela, – Premiul II – Olimpiada Naţională de Arte Vizuale, Arhitectura şi Istoria Artelor, Ceramică

Georgiţă Daiana – Premiul III –  Olimpiada Naţională de Arte Vizuale, Arhitectura şi Istoria Artelor, Grafică

Debreţeni Daria Maria – Menţiune –  Olimpiada Naţională de Arte Vizuale, Arhitectura şi Istoria Artelor, Design

Guther Vlad Theodora – Menţiune –  Olimpiada Naţională de Arte Vizuale, Arhitectura şi Istoria Artelor, Grafică

Moldovan Cristian – Premiul III – Olimpiada Naţională de Interpretare instrumentală pentru clasele III- VIII – Clarinet (Nu este în sală. Premiul va fi ridicat de un membru al familiei)

Silaghi Miguel Ioan – Menţiune –  Olimpiada Naţională de Interpretare Instrumentală, Vocală și Studii teoretice- clasele IX-XII – canto clasic

Ustini Ștefania Alexa – Menţiune –  Olimpiada Naţională de Interpretare Instrumentală, Vocală și Studii teoretice- clasele IX-XII – canto popular

Mogovan Neemia – Premiul I – Olimpiada Naţională de Religie adventistă

Premiul III – Olimpiada Naţională de Religie penticostală

 Mogovan Emima – Premiul II – Olimpiada Naţională de Religie adventistă

Mogovan Abigael – Premiul III – Olimpiada Naţională de Religie adventistă

Olah Arianna – Colegiul Naţional „Andrei Mureşanu” – Premiul II – Olimpiada Naţională de Religie reformată

Hădărău Raul Natanael– Şcoala Gimnazială nr. 4 – Premiul III – Olimpiada Naţională de Religie adventistă

 Ciobanu Bianca-Maria – Şcoala Gimnazială „Avram Iancu” – Menţiune – Olimpiada Naţională de religie ortodoxă

Matei Laura Simona, de la Liceul cu Program Sportiv a obţinut menţiune.

 

ŞTIINŢĂ ŞI ECONOMIE – La această secţiune se premiază brevetele de invenție şi titlurile de doctor obţinute în anul 2023.

Bulea Caius-Casiu a obţinut brevetul de invenţie pentru soluţia tehnică intitulată „Procedeu de preparare a cafelei”.

 Herinean Dorel – a obţinut titlul ştiinţific de doctor în domeniul dreptului în cadrul Universităţii Bucureşti cu teza: „Pluralitatea de făptuitori în cazul infracţiunilor comise de persoanele juridice”.

  Mureşan Patricia-Smaranda – a obţinut titlul ştiinţific de doctor în domeniul istoria dreptului în cadrul Universităţii „Babeş Bolyai” din Cluj Napoca cu teza: „Evoluţia dansului tradiţional românesc şi apariţia spectacolului de folclor în judeţul Bistriţa-Năsăud, sec. XX-XXI”. Studiu de caz: Ansamblul Folcloric „Ciobănaşul” din Şieuţ.

 

SECŢIUNEA DIVERSE

Doctor Ovidiu Giurgiu a profesat ca medic chirurg la Spitalul Judeţean Bistriţa-Năsăud. A contribuit la modernizarea secţiei de chirurgie prin aducerea primului laparoscop.

 SPORT

Anul 2023 a fost un an bogat în medalii obţinute de sportivii bistriţeni care, alături de antrenorii lor au dus numele municipiului pe cele mai înalte podiumuri.

Tenisul de masă este o disciplină sportivă care a adus şi în anul 2023 importante performanţe.

Sîngeorzan Ioana

Locul I cu echipa la Campionatul European de Juniori U19 – Polonia;

(Sportiva nu este astazi în sală)

Ungvari Evelyn Szidonia

Locul I cu echipa la Campionatul European de Juniori U19 – Polonia;

Nagy Mihai

Locul III cu echipa la Campionatul European de Juniori U15 – Polonia;

Rus Flavius

Locul III cu echipa la Campionatul European de Juniori II – Polonia;

Antrenori:

Şteff Mihaela (– nu este prezentă în sală)

Dincă George Alexandru

Filipaş Marian-Marcel

Bulbuc Emilian-Teodor

Răcilă Cristian-Daniel

Fătu Ovidiu Ilie

Chivu Adrian

Isofache Cosmin Florentin

3 Locuri I la Campionatul European de Juniori I –  Bucureşti;

 Papolţi Narcis

Locul III la Campionatul European de Juniori II –  Polonia

Vîlcu Nicu

 Locul III la Campionatul European de Juniori II –  Bucureşti

Capota Maria Denisa care a obţinut Locul I cu echipa de ştafetă la Festivalul Olimpic al Tineretului European.

Talentul sportiv este dublat şi de un profund spirit de voluntariat.

Maria este şi consilier în Consiliul Local al Tinerilor, reprezentând Liceul cu Program Sportiv.

Antrenoare Cucerzan Alina!

Măjer Leon Andrei – box,

– Locul III la Campionatul European de Juniori I – Ploieşti

Antrenor

Zăpârţan Niculae Dumitru

Karate kyokushin

 Dolha Denisa

-a obţinut cel mai bun rezultat pentru România la Campionatul European de Tineret care s-a desfăşurat la Debrecen-Ungaria, respectiv locul I şi campioană europeană la proba de kata.

Antrenor emerit al sportivei, Radu Sângeorzan, care a obţinut anul trecut titlul de Shihan (şihan)– centura neagră cu 5 Dan în karate kyokushin;

Bodea Vasile – antrenor judo

– a antrenat de-a lungul timpului multipli campioni naţionali sau medaliaţi la competiţii naţionale şi internaţionale atât la masculin, cât şi la feminin, sportivi componenţi ai loturilor naţionale de judo

GO

Dobraniş Denis

– Locul I la Campionatul European de Go Juniori U20 – Turcia;

– Campion la Campionatul European de Studenţi de Go – Timişoara;

– Medalie de bronz la Campionatul European de Perechi alături de Laura Avram (sportivul nu este în sală. Premiul va fi ridicat de fratele lui)

Dobraniş Darius

  • Campion naţional la GO, categoria seniori
  • Vicecampion naţional de studenţi
  • Medalie de bronz la Cupa României, categoria adulţi
  • Medalie de bronz la Campionatul Naţional de perechi alături de sportiva Meseşan Daria

Mureşan Manuela – ciclism

– campioană balcanică pe şosea, dar şi la Individual Time Trial la Campionatele Balcanice de ciclism pe șosea 2023;

– campioană naţională la contratimp şi vicecampioană naţională pe şosea în cursa feminină de fond din cadrul celei de-a 74-a ediţii a Campionatelor Naţionale de ciclism pe şosea de la Agnita;

– campioană naţională şi câştigătoare cupei naţionale la XCM

– campioană balcanică şi câştigătoare cupei naţionale  la XCO (Nu este în sală. Premiul va fi ridicat de un membru al familiei)

 Orza Vladimir Nicolae – curse de maşini

– s-a clasat pe locul IV în clasamentul general al Campionatului de Rally Sprint 2023 clasa junior  organizat de Clubul Sportiv Auto Karting RIDER’S afiliat la Automobil Clubul Român;

– este cel mai tânăr pilot de Rally Sprint din judeţul Bistriţa-Năsăud;

 Ilieş Tudor Mihai – curse de maşini pe circuite de viteză

 -Locul II la Campionatului National de Time Attack ROTAC 2023, organizat sub egida Federatiei Nationale de Automobilism Sportiv – clasa Pro, maşini de curse pe circuite de viteză

Mureşan Sorin Dorel – curse de maşini pe circuite de viteză

 – Locul III la Campionatului Naţional de Time Attack ROTAC 2023, organizat sub egida Federatiei Nationale de Automobilism Sportiv – clasa Club Pro, maşini de curse pe circuite de viteză

 Pop Sorin Ilie – motociclism

-locul IV la general  la Campionatul Naţional de Motociclism viteză,  clasa D 1000;

– Locul 19 (din 71 concurenţi) în Campionatul European BMU, Alpe Adria;

Berende Bogdan – atelaje trase de câini

– locul I la Campionatul Mondial de atelaje trase de câini de la Abertamy (Cehia), care a avut loc în perioada 8-12 noiembrie 2023, la categoria cart cu  6 husky;

Perechea formată din sportivii Turlaş Vlad Darius şi Mihali Daria

– locul III – German Open Championships (Stuttgart) – clasa A standard adulţi;

– locul III – WDSF Open Standard Youth (Frankfurt);

– locul I – Cupa României Youth Standard din cadrul Ghiroda Dance Festival;

Perechea formată din sportivii Lup Iannis Răzvan şi Danciu Natalia Maria

– locul II – Campionatul Naţional de clase al României la Dans Sportiv, ediţia a VIII-a – clasa D juniori II;

– locul II – Concursul Naţional „Cupa Maramureşului”, ediţia a X-a, clasa D juniori II;

– 2 locuri II – Concursul Naţional de Dans Sportiv „Kronstadt Grand Ball” – clasa D junior şi basic junior latino;

Asociaţia Star Gym Bistriţa

– lotul,  compus din 20 de copii sportivi, dansatori cu vârsta între 6 şi 15 ani a urcat Bistriţa pe treptele cele mai înalte ale competiţiilor naţionale şi internaţionale de dans clasic şi contemporan;

 Dansatorii Asociaţiei Star Gym Bistriţa sunt coordonaţi şi antrenaţi de doamna Baranyai Lucia Tatiana – coregraf al Asociaţiei Star Gym Bistriţa, colaborator cu Şcoli de dans din Italia, Franţa şi Belgia

 Echipa de minifotbal ASC Extratereştri 2014 Bistriţa

-Echipa este vicecampioana naţională la Turneul Final organizat de Federaţia Română de Minifotbal la Bistriţa şi a încheiat Turneului Final al Ligii Campionilor pe locul 8;

Ansamblul Forumului Democrat German Bistriţa „VERGISSMEINNICHT”

-ansamblul a reprezentat comunitatea germană la nenumăratele evenimente culturale naţionale şi internaţionale, făcând ca numele municipiului Bistriţa să fie cunoscut atât în ţară, cât şi în străinătate;

Rodica Fercana, poet şi prozator, activă la Cercul Militar Bistriţa din anul 2014 până în prezent;

– în anul 2023, a obţinut numeroase premii literare, atât în ţară cât şi în străinătate, dintre care putem aminti Premiul Special la Concursul  Naţional de Creaţie Literară „Vasile Voiculescu” ediţia a XXXV-a de la Buzău pentru romanul de factură istorică „În Siberii de gheaţă”, apărut la editura Solon Bistriţa a primit;

Ilieși Ioana

– în anul 2023 a obţinut numeroase premii literare, atât în ţară cât şi în străinătate printre care menţionăm premiul III la Campionatul European de Poezie, ediţia a V-a, Iaşi, 2023;

 Menuţ Maximinian

– a participat la numeroase simpozioane şi a publicat mai multe volume  printre care amintim „Poveştile Bistriţei”, editura Charmides 2023, antologie gândită de Menuț Maximinian;

– a realizat expoziţia „Firul-legătura între generaţii – Colecţia de cămeşi tradiţionale şi interpretări contemporane din cadrul Universităţii de Arte şi Design Cluj – Napoca”, noiembrie 2023;

Florin Partene

-a publicat volumul de versuri „Poezii pentru începători”, la editura Charmides, în anul 2023;

Adrian Puţura

-în anul 2023 realizat expoziţia de sculptură „Confesiuni – Din lumea mea” care a fost vernisată la Galeria Arcade 24  în perioada septembrie – octombrie 2023;

 Eugen Pop

-a reprezentat municipiul Bistriţa în cadrul Simpozionului Internaţional de Artă Contemporană din Neustrelitz din Germania, în perioada 3-10 septembrie 2023;

 Marian Coman

-a reprezentat municipiul Bistriţa în cadrul Simpozionului Internaţional de Artă Contemporană din Neustrelitz din Germania, în perioada 3-10 septembrie 2023;

-expoziţie de pictură la Galeriile Arcade 24;

Alexandru- Corneliu Şerban

-a reprezentat municipiul Bistriţa în cadrul Simpozionului Internaţional de Artă Contemporană din Neustrelitz din Germania, în perioada 3-10 septembrie 2023;

Maxim Dumitraş

– în anul 2023 realizat o expoziţie de sculptură care a fost vernisată la Galeria Arcade 24  în perioada 2 noiembrie – 3 decembrie 2023;

George- Alexandru Gavrilaş

-a reprezentat municipiul Bistriţa în cadrul Simpozionului Internaţional de Artă Contemporană din Neustrelitz din Germania, în perioada 3-10 septembrie 2023;

Marcel Lupşe

-a reprezentat municipiul Bistriţa în cadrul Simpozionului Internaţional de Artă Contemporană din Neustrelitz din Germania, în perioada 3-10 septembrie 2023;

Dan Coman

-este autor piesei de teatru „La câţiva oameni distanţă de tine”, o producţie a Centrului Cultural Municipal „George Coşbuc” Bistriţa în parteneriat cu Teatrul Naţional Bucureşti „Ion Luca Caragiale”, în anul 2023;

 Radu Afrim

-este regizor al piesei de teatru „La câţiva oameni distanţă de tine”, o producţie a Centrului Cultural Municipal „George Coşbuc” Bistriţa în parteneriat cu Teatrul Naţional Bucureşti „Ion Luca Caragiale”, în anul 2023;

EXCELENŢA

Luca Mircea Chira ca semn al recunoaşterii pentru întreaga activitate desfăşurată în domeniul cercetării dar şi în domeniul cultural.

A condus cu profesionalism timp de 33 de ani Direcţia Regională de Statistică Bistriţa-Năsăud şi a efectuat studii complexe statistico-demografice, pe care le-a publicat în articole şi cărţi de profil printre care amintim: „Bistriţenii şi Bistriţa. Cuantificări statistico-demografice ale recensămintelor oficiale”, Editura Institutul Naţional de Statistică, Bucureşti, 2021 şi „Populaţia, structuri etnice şi religioase, trecut şi prezent, în judeţele Cluj şi Bistriţa-Năsăud. Localităţile actuale ale Arhiepiscopiei Ortodoxe a Vadului, Feleacului şi Clujului”. Totodată, domnul Luca Mircea Chira este preşedintele corului de cameră Appassionata al Palatului Culturii, dar şi preşedintele filialei Bistriţa-Năsăud a corpului experţilor contabili şi contabililor autorizaţi din România.

 

SPUNE-TI PAREREA