Preotul bistrițean Nicolae Feier a primit titlul de cetățean de onoare în cadrul unei ceremonii restrânse, desfășurate la biserica de la Coroana, unde slujește.

Reamintim că preotul ortodox a devenit al 72-lea cetățean de onorare al municipiului Bistrița, inițiativa fiind votată de 16 aleși locali, cu două abțineri și un vot contra, în lunea mai a acestui an.

La decernarea titlului au luat parte mai mute oficialități, în funte cu primarul Ioan Turc care i-a acordat această onoare. De asemenea, a fost prezent Mitropolitul Andrei Andreicuț, alături de un sobor de preoți.

„Decernarea titlului de cetățean de onoare al municipiului Bistrița părintelui profesor Nicolae Feier. Un moment înălțător și inefabil…“, a scris primarul Ioan Turc pe pagina sa oficială de facebook.

SPUNE-TI PAREREA