Prima zi de aprilie aduce vreme frumoasă, dar, din păcate, nu va dura prea mult. Joi, 1 aprilie, ne așteaptă maxime de până la 19 grade Celsius, după care temperaturile încep să scadă.

Iată prognoza prezentată de Meteo BN:

Preambulul primului episod rece al lunii aprilie ( care se va resimți mai acut sâmbătă şi duminică ) soseşte mâine, chiar în prima zi a acesteia, când pe parcursul zilei vom avea o zi frumoasă, cu maxime usor mai ridicate decât astăzi. Ca aspect, vom avea timp frumos, până în orele serii.

Apoi, gradul de instabilitate va creste, astfel, începând din vestul teritoriului, vor cădea ploi care vor avea mai ales caracter de aversă şi vor fi însoțite de descărcări electrice şi intensificări de scurtă durată ale vântului. Aceste fenomene se vor semnala pe arii extinse pe timpul nopţii care va urma, cantitătile de apă putând deveni, punctiform insemnate.
Maximele termice, la nivelul întregului județ, vor fi cuprinse între 14°C în zonele submontane şi 18-19°C în zonele cele mai joase, de podiş.
Minimele din noaptea care va urma ( vineri spre sâmbătă ) vor coborî până la valori cuprinse între +4°C în depresiuni şi spre +8°C în zonele joase.
La Bistrița vom avea cer variabil pe tot parcursul zilei iar temperatura maximă se va situa in jurul valorii de 18°C, valoare mult mai ridicată decât media multianuală a perioadei. Spre seară, însă, gradul de instabilitate se va accentua şi aici iar pe timpul nopții vom avea ploi în aversă şi descărcări electrice. Minima de vineri dimineață va scădea spre +7°C.
Temperaturi maxime joi/ minime vineri: 

Bistrița +18°C / +7°C ⛅➡️⛈
Năsăud +17°C / +7°C ⛅➡️⛈
Beclean +19°C / +8°C ⛅➡️⛈
Sângeorz-Băi +16°C / +6°C ⛅➡️⛈
Rodna +16°C / +6°C ⛅➡️⛈
Teaca +19°C / +8°C ⛅➡️⛈
Lechinţa +19°C/ +8°C ⛅➡️⛈
Prundu – Bârgăului +17°C / +7°C ⛅➡️⛈
Romuli +15°C / +5°C ⛅➡️⛈
Lunca Ilvei +15°C / +5°C ⛅➡️⛈
Colibița +15°C / +5°C⛅➡️⛈
Pasul Tihuța +12°C / +4°C ⛅➡️⛈
Valea Blaznei +10°C / +3°C ⛅➡️

SPUNE-TI PAREREA