Tarifele pentru colectarea gunoiului în Bistrița-Năsăud au fost majorate anul trecut, noile taxe intrând în vigoare în data de 1 noiembrie 2019.

Conform explicațiilor de atunci, necesitatea majorării tarifelor ar avea la bază o serie de investiții făcute de către firma Supercom:

  • achiziţia unui număr de 60.000 de pubele galbene de 240 l, echipate cu tag RFID (cip), pubele destinate colectării deșeurilor reciclabile, fracţia plastic/metal, din zona de case din mediul urban şi mediul rural;
  • dotarea platformelor de colectare din zona de blocuri din mediul urban cu containere supraterane, de capacitate de 1.100 l, destinate colectării deşeurilor reziduale, cu capac plat, prevăzute cu un sistem de încasetare dotată cu închidere cu card a gurii de aces, precum şi taguri RFID montate pe fiecare container suprateran, în vederea numărării ridicărilor acestora, facilitând astfel aplicarea mecanismului “Plăteşte pentru cât arunci”.
  • investiţiile în infrastructura digitală necesară în vederea punerii în aplicare a mecanismului “Plăteşte pentru cât arunci” (PPCA), anume: licențe software, sisteme de citire/transmisie date amplasate pe autocompactoare, sistem de stocare și de calcul a mecanismelor PPCA, dar şi elementele de cost ce ţin de mentenanța și funcționarea sistemului IT de monitorizare PPCA.
  • costuri ocazionate de dimensionarea suplimentară a parcului auto şi a organigramei
    o nouă rută de colectare din poartă în poartă și de la platforme a deşeurilor voluminoase, cu frecvenţa 1 dată/2 luni, în mediul urban, etc.

900 de casete metalice au fost amplasate, în luna martie 2019, în zona blocurilor de locuințe din municipiu, ideea fiind ca în containere să ajungă doar gunoiul menajer, cântărit pe baza unei cartele. Aceste casete au rămas, însă, descuiate, iar în containere și-au făcut loc deșeuri amestecate, dar și pantofi sau articole de îmbrăcăminte, după cum se vede în imaginile trimsie de către o bistrițeancă din zona străzii Sucevei, din Bistrița.

„Buna ziua! Așa arată Bistrita 2020, în plină pandemie Covid 19: Strada Sucevei“, a transmis ea pe adresa redacției, alături de fotografii.

Conform unor zvonuri, șefii Supercom ar avea de gând să impună o nouă majorare a taxei de salubrizare până la finele acestui an.

1 COMENTARIU

SPUNE-TI PAREREA