CS Gloria Bistrița-Năsăud a început astăzi aventura europeană, disputând primul meci din grupa EHF, în deplasare la MKS Perla Lublin, din Polonia.

Bistrițencele n-au avut deloc trac la debutul Gloriei în cupele europene, multe dintre handbalistele antrenate de Horațiu Pașca având experiență internațională. Gloria a intrat foarte bine în joc și a făcut o primă repriză excelentă, polonezele fiind dominate la toate capitolele. Gloria a intrat la cabine cu un avantaj de două goluri, scor 12-10, după un joc foarte bun.

În partea secundă, polonezele au echilibrat, reușind să egaleze și chiar să se desprindă pe tabelă. Finalul a fost gestionat însă bine de echipa lui Pașca și, cu Ilyna în zi de grație, Bistrița putea obține chiar o victorie. A fost 22-21 în minutul 59, dar gazdele au egalat și, la ultimul atac, Gloria n-a mai reușit să tragă la poartă. S-a terminat 22-22 și Gloria începe cu o remiză în deplasare. În etapa viitoare, Gloria va juca acasă, cu ERD, din Ungaria.