Handbalistele de la CS Gloria Bistrița-Năsăud nu au timp de sarmale și petreceri de sărbători. Elevele lui Horațiu Pașca au un program foarte încărcat în aceste zile.

CS Gloria a jucat astăzi în deplasare la CS Măgura Cisnădie, într-o partidă contând pentru etapa a 11-a a Ligii Florilor la handbal feminin. Bistrițencele au avut un meci greu, pe terenul unei echipe incomode, care a luptat pentru victorie până în ultimul minut.

Gloria a condus la pauză cu scorul de 11-10, repriza secundă fiind foarte echilibrată. Handbalistele lui Pașca au rămas concentrate până pe final și au reușit să se desprindă la trei goluri în ultimele minute și să aibă un final liniștit. S-a terminat 24-26 și Gloria termină acest an pe locul III în Liga Florilor.

Pentru Gloria au marcat: Valentina Ardean Elisei – 12 goluri, Dzyiana Ilyina – 4, Natallia Vasileuskaya – 3, Nicoleta Dincă – 2, Daniela Rațiu – 2, Andreea Tetean – 2, Teodora Bloj – 1.

Ana Maria Inculeț 6/11 intervenții reușite (54%), Darly Zoqbi de Paula 13/29 (44%), Ljubica Nenezic – 1/4 ( 25%)

În 5 ianuarie, Gloria joacă în Polonia, la Lublin, în prima etapă a Cupei EHF.