Sâmbătă, 24 august 2019, începe o nouă ediție a Târgului Mare al Bistriței, la o distanță de peste 660 de ani de la primul mare târg care începea, tot la Bistrița, de ziua Sfântului Bartolomeu.
Bistrițenii și oaspeții lor sunt invitați să ia parte la manifestările ce se vor desfășura pe parcursul a nouă zile după următorul program:
Sâmbătă 24 august
Ora 10.00, Primăria municipiului Bistrița
Deschidere festivă
Orele 9.30 – 16.00, Sala CSM
Concurs de șah
Orele 12.00 – 16.00, Ștrandul municipal Codrişor
Jocuri şi diverse demonstrații sportive
Orele 10.00 – 12.00, Pădurea Schullerwald
Întreceri sportive
Ora 12:00, Centrul Comunitar pentru Tineret
Vernisaj expoziţie filatelică
Ora 18.00, Complexul de agrement Heidenfeld
Spectacol folcloric susținut de: ansamblul „Cununița”, ansamblul „Măgura Șieului”, Silvia Ivan, Marioara Dragotă, Ileana Melean, Emilia Popdeac, Crina Bertel, Crina și Alecsia Prața, Cristian Pomohaci
Ora 19.00, Scenă Pietonal
Concert simfonic susținut de Noua Orchestră Transilvană, dirijor Romeo Râmbu, soliști Luiza Nancu – violoncel și Petrica Nancu – trompetă
Duminică 25 august
Orele 9.30 – 13.00, Sala CSM
Concurs de șah
Orele 12.00 – 16.00, Parcul municipal
Joc de șah în aer liber
Orele 12.00 – 16.00, Ștrandul municipal Codrişor
Jocuri şi diverse demonstrații sportive
Ora 18.00, Complexul de agrement Heidenfeld
Spectacol folcloric susținut de: ansamblul „Cununa de pe Someș”, Teodora Simionca, Anton Todică, Cornelia Hoha, Marian Predescu, Virginia Bugnar, Marioara Sigheartău, Petre Petruse, Marius Ciprian Pop
Ora 19.00, Scenă Pietonal
Eduard Sanda, Vescan, Mira, The Motans
Luni 26 august
Orele 10.00 – 14.00, parcare str. Lupeni
Demonstraţie graffiti
Orele 11.00 – 13.00, Centrul Comunitar pentru Tineret
Ateliere de pictură
Ora 19.00, Scenă Pietonal
Symphress, Boulevard, Lia Band
Ora 19:00, Complexul de agrement Heidenfeld
Spectacol folcloric susținut de: ansamblul „Cununa Grâului”, Adina Bojor, Ancuța Bârte, Țanc Ana-Maria, Mihai Bahnăr, Cristina Livia Scurtu, Elena Chirică, Cornelia Ardelean, Dorina Oprea
Marți 27 august
Orele 12.00 – 13.00, Centrul Comunitar pentru Tineret
Vernisaj expoziție foto
Orele 12.00 – 16.00, Ștrandul municipal Codrişor
Jocuri şi diverse demonstrații sportive, întreceri de înot
Orele 16.00 – 18.00, Piața Centrală
Expoziție produse hand made
Ora 18.00, Pietonal
Street Food D.J. Music
Ora 18.00, Complexul de agrement Heidenfeld
Spectacol folcloric susținut de: ansamblul „Doinița” al Casei Armatei Bistrița, ansamblul „Someșul” Beclean, Cristina Fechete, Ana Șimon, Mariana Harosa, Grigore Sâmboan
Miercuri 28 august
Orele 12.00 – 16.00, Ștrandul municipal Codrişor
Jocuri şi diverse demonstrații sportive, întreceri de înot
Ora 19.00, Pietonal
Street Food, D.J. Music
Ora 19:00, Complexul de agrement Heidenfeld
Spectacol folcloric susținut de: ansamblul „Coronița” Solovăstru, Alexandru Rus, Violeta Todoran, Alina Maria Pop, Ana Lar, Tudorica Brumă, Andrei Romanica, Olimpia Deneș, Nelu Șopterean, Leontina Pop
Joi 29 august
Orele 10.00 – 13.00, Terenurile Grand Slam
Demonstrații tenis de câmp
Orele 11.00 – 13.00, Pădurea Schullerwald
Cupa Bistriţa la fotbal (vârsta 14-19 ani)
Orele 12.00 – 16.00, Ștrandul municipal Codrişor
Jocuri şi diverse demonstrații sportive
Orele 18.00 – 19.00, Pădurea Schullerwald
Demonstrație de arte marțiale
Ora 18.00, Pietonal
Street Food, D.J. Music
Ora 19.00, Complexul de agrement Heidenfeld
Spectacol folcloric susținut de: grupul vocal „Bârgăuanca”, Mariana Condrea, Anuța Sălăgean, Cristina Belei, Maria Bălan, Florina Bălan, Ligia Curtean, Dumitru Ciupa, Cornel Vrâncean, Ioana Monda, Maria Vrăsmaș, Silvia Ivan, Onița Ciuta, ansamblul „Balada”, Ionela Bran, Ioan Cristian Țăran, grupul vocal „Țarina” Abrud
Vineri 30 august
Orele 11.00 – 13.00, Pădurea Schullerwald
Cupa Bistriţa la fotbal (vârsta 14-19 ani)
Orele 12.00 – 16.00, Ștrandul municipal Codrişor
Jocuri şi diverse demonstrații sportive
Ora 18.00, Scenă Pietonal
Re-Born, Punkatra, 7 Pași
Ora 18.00, Complexul de agrement Heidenfeld
Spectacol susținut de: ansamblul „Mugurii Mintiului” – Mintiul Gherlii, Silviu Avram, Cristina Belei, Elena Rusu, Diana Rus, Tudorica Brumă, Maria Titiana Sidor, Alexandru Căpitan, Mihaela și Ciprian Istrate cu taraf, Petrică Mureșan cu taraf
Sâmbătă 31 august
Ora 10.00
Deschidere Festival Medieval
12:00 – 14:00, Pădurea Schullerwald
Demonstrații și întreceri sportive
Orele 12.00 – 16.00, Ștrandul municipal Codrişor
Jocuri şi diverse demonstrații sportive
Ora 15.30, Pietonal
Balade medievale irlandeze cu Pat O’Mahoney și Peter Moynahan
Orele 16.00 – 20.00, Pădurea Schullerwald
Cupa Națională de Trial, ediția a 3-a
Ora 18.15, Pietonal
Teatru medieval cu Truverii
Ora 18.45, Pietonal
Străjerii Cetății Bistrița – Turnirul Bistriței
Ora 18.00, Complexul de agrement Heidenfeld
Gala tinerilor interpreți: Dana Feherdi, Simona Bădulescu, Costina Adelina, Alexandra Togănel, Diana Topan, Andra Sâiu, Alexandra Antal, Andrei Gaidoș, Cornelia Constantina Orleanu, ansamblul „Românașul” – Cluj
Ora 20.00, Scenă Pietonal
Recital „The Moon and the Nightspirit”, spectacol de animație cu foc, recital „Irdorath”
Orele 21.00 – 02.00, Piața Centrală
Noaptea Albă a Bisericii Evanghelice
Duminică 1 septembrie
Ora 10.00
Târgul Medieval
Ora 12.00, Pietonal
Mini concert Truverii
Orele 12.00 – 16.00, Ștrandul municipal Codrişor
Jocuri şi diverse demonstrații sportive
Ora 15.00, Pietonal
Dansuri medievale, trupa Nosa
Ora 17.15, Pietonal
Miniconcert Irdorath acustic
Ora 18.00, Complexul de agrement Heidenfeld
Gala tinerilor interpreți: Roxana Truța, Carina Avram, Deaconu Mădălina, Alexia Aștelian, Cotârlă Cosmin, Lenard Andreea Nicoleta, Cristina Bugnar, Oana Vențel, Cristina Farcaș, Georgeta și Narcisa Bala, Maria Butilă
Ora 19.00, Scenă Pietonal
Matteo & Gabi Bagu, Golden Gang (Alex Velea & Lino Golden & Mario Fresh & Rashid), 5 Gang, Fun Factory

SPUNE-TI PAREREA