Aseară, handbalistele de la Gloria Bistrița au fost protagonistele a două meciuri intense. România, cu Horațiu Pașca secund, cu Ardean Elisei și Rațiu în lot, a obținut a doua victorie din două meciuri și s-a calificat în grupele principale. Naționala noastră a bătut Germania cu 29-24, după un meci entuziasmant al fetelor noastre.

În cea mai spectaculoasă partidă a zilei și poate a Europenelor de până acum, Spania a jucat cu Olanda. Spania a revenit în joc, în repriza secundă, după ce la pauză era condusă cu 14-11, de o echipă mai valoroasă a Olandei. Cu Almudena Rodriguez într-o formă în care ne-am dori să o vedem și la Bistrița, Spania a făcut o repriză secundă excelentă, timp de 27 de minute. Almudena Rodríguez Rodríguez a fost una dintre cele mai bune handbaliste din echipa iberică, dar a făcut două greșeli în ultimele minute. Mai întâi, a forțat în atac și apoi a faultat, fiind eliminată cu două minute înainte de final. Chiar și așa, Spania a egalat în minutul 59, prin Carmen Martin. Olanda și-a arătat valoarea în ultima secundă de joc, când Lois Abbing, trecută și ea prin România, a marcat, cu o aruncare de la 9 metri. S-a terminat 28-27 pentru Spania.

Europenele continuă la TVR HD. România joacă miercuri cu Norvegia, de la 22.00.