A doua zi a Campionatului Mondial de Culturism și Fitness, competiție care se desfășoară la Bistrița, a adus performanțe foarte bune pentru sportivii români.

La juniori, Jenica Stan a obținut medalia de aur. Sportiva, care face parte din generația 2000, a reușit să obțină cel mai important premiu din cariera sa – medalia de aur, la categoria Junior Women’s Physique. Jenica Stan a izbucnit în plâns după ce a aflat că a câștigat.
La JUNIOR Men’s Physique, sportivi până la 1.78 m, românul Horia Șchiopu a obținut medalia de aur.

6 Grzegorz Rapczynski – Polonia

De asemenea, la fitness bărbați 16-23 de ani, Lucian Popa a obținut medalia de aur. Lucian Popa are 22 de ani și este legitimat la CSM Iași. Triplu campion mondial, campion european și student la facultatea de medicină, specializarea nutriție, un sportiv al cărui motto este „Fii cea mai bună versiune a ta.”