CSM Bistrița a ratat șansa de a evolua în cupele europene încă din acest sezon, după ce a pierdut semifinala Cupei României la handbal feminin cu SCM Craiova. Partida din Final-Four s-a disputat la Ploiești.

CSM Bistrița pornea cu șansa a doua în fața Craiovei și oltencele, cu un lot mult mai valoros, și-au confirmat statutul de favorite. Craiova a condus meciul de la început și avea un avantaj substanțial, de 8 goluri, după prima repriză (19-11). Bistrița a făcut însă o primă repriză bună, dar a ratat prea mult.

Meciul părea jucat după primele 30 de minute și nu s-a mai întâmplat nimic notabil în repriza secundă, o repriză în care Craiova și-a mărit avantajul și s-a antrenat pentru finala cu CSM București. S-a terminat 37-26 pentru Craiova, iar Bistrița joacă finala mică, sâmbătă, cu Slobozia.

CSM Bistrița: Măzăreanu, Sântămărean, Cârstea (5), Szabo (4), Pristăvița (3), Rațiu (3), Paraschiv (1), Chirilă (5), Pașca (2), Crap, Vezentan, Dorhoi, Ivan, Bărbos (1)